Ako vznikala Televízia Liptovský Hrádok

Dátum: 01.05.2009 | Kategória: Kultúra | Komentáre: 3 | Zobrazení: 4125

Mesto Liptovský Hrádok má od 1. mája 2009 vlastnú internetovú televíziu, prístupnú na adrese www.liptovskyhradok.sk - kliknutím na logo TV Liptovský Hrádok, alebo priamo na adrese www.tv.lhsity.sk. Zavŕšili sa tak niekoľko rokov trvajúce snahy o poskytovanie obrazových spravodajských reportáží z diania v meste a regióne všetkým, ktorých to zaujíma.

Už v roku 2002 boli veľmi priaznivé podmienky na realizáciu zámeru mať vlastný mestský televízny káblový rozvod, ale užšie vedenie mesta, ktoré nastupovalo vtedy do funkcie, odmietlo akúkoľvek podporu tejto myšlienke. V tej dobe už najmenej v troch obciach okresu (Pribylina, Liptovská Porúbka, Važec) fungovali miestne televízne štúdiá, šíriace relácie po vlastných metalických káblových rozvodoch. Mesto Lipt. Mikuláš sa dokonca pustilo do vybudovania veľkého projektu, dnes známej TV LIPTOV, ale mesto Lipt. Hrádok – napriek skutočnosti, že už malo položené základy siete optických káblových rozvodov - nevyužilo skúsenosti ani nezištne ponúkanú podporu zo strany nadšencov tejto myšlienky. Našťastie po voľbách v roku 2006 sa situácia zmenila k lepšiemu a terajšie vedenie mestskej samosprávy je viditeľne komunikatívnejšia vo vzťahu k občanom. S prudko sa rozširujúcim počtom užívateľov internetu, preto celkom logicky sa upustilo od snáh budovať mestský terestriálny alebo káblový televízny systém, ale zelenú dostalo rozhodnutie šíriť mestské spravodajstvo práve cez internet.

Dva roky už členovia filmárskej a fotografickej sekcie občianskeho združenia neprofesionálnych umelcov ART ŠTÚDIO spolupracujú s prevádzkovateľmi portálu mojliptov.sk a svoje fotografie aj videoreportáže uverejňovali na tejto stránke. Vďaka takejto spolupráci bolo možné si odskúšať komunikáciu s návštevníkom stránky internetova TV Liptovský Hrádok. Tvorba reportáží pre diváka na internete má totiž iné pravidlá ako v bežnej televízii a zdá sa, že sa podarilo vytvoriť takú výstavbu jednotlivých príspevkov, ktorá je zrozumiteľná a pritom v krátkom časovom rozpätí poskytne viac informácií, nielen konštatovanie, že nejaká udalosť sa stala. Systém postupného ukladania príspevkov je vyriešený a sú prakticky stále prístupné. Tvoria tak postupne sa rozširujúcu kroniku mesta či regiónu. Na základe priaznivých ohlasov návštevníkov spomínanej stránky sme usúdili, že je čas foto- a videoreportáže prezentovať na samostatnej stránke – a výsledok sa dostavil. Projekt Televízia Liptovský Hrádok je od dnes skutočnosťou a reálnym výsledkom obojstranne výhodnej spolupráce Mesta Liptovský Hrádok a občianskeho združenia ART ŠTÚDIO.

Momentálna podoba príspevkov na stránke Televízie Liptovský Hrádok nemusí byť definitívna, tvorcovia očakávajú reakcie divákov a obsah i scenár prispôsobia podnetným návrhom. Prvoradým záujmom je objektívne dokumentovať reálny život v meste a v regióne, neznižovať sa k bulvárnym správam a nevyhľadávať len témy s násilím a ľudským nešťastím, ktoré sú v iných televíziách základom spravodajstva. Každý divák možnosť pridať ku príspevku svoj komentár, prípadne napísať podnet na tému, ktorú by bolo potrebné zaznamenať. Spočiatku predpokladáme vytvárať jeden až dva príspevky týždenne, nie je to však pravidlo. V budúcnosti – ak sa podarí získať finančnú podporu – môže byť tých príspevkov aj viac, môžu sa z nich zostavovať mesačné alebo týždenné ucelené relácie, prípadne sa môže uvažovať o on-line vysielaní určitých udalostí.

Určite sa diváci budú dožadovať podrobnejších informácií nielen o obsahu príspevkov, ale aj o prevádzkovaní a financovaní tohto projektu. Na všetky otázky budú odpovedať kompetentné osoby. Treba však pripomenúť, že ide o skutočne najlacnejšie, ale aj v momentálnom štádiu hospodárskej krízy najefektívnejšie riešenie problematiky lepšej informovanosti občanov.

Želáme si, aby Televízia Liptovský Hrádok sa stala súčasťou spektra informácií, ktoré budú využívať nielen občania mesta, ale všetci návštevníci stránky www.tv.lhsity.sk.

Ing. Ľubor Patsch, šéfredaktor, Televízia Liptovský Hrádok.

Komentáre k článku

#23, meno: Peter Illeš
V meste LH som žil 45 rokov a prirástlo mi k srdcu a tak som veľmi rád,že vznikla TV Liptovský Hrádok a ja budem môcť byť v kontakte s dianím v meste. Trochu s úsmevom /pretože na to teraz určite nie sú financie / by som privítal on-line prenosov zo športových podujatí /volejbal ,futbal a pod/,prípadne Mestského zastupiteľstva Lipt.Hrádok,kultúrnych podujatí atď... Želám veľa dobrých reportáží,dobré svetlo a predovšetkým veľa chuti informovať nás divákov o dianí v meste ! Všetko dobré !
#21, meno: Bonus
pretoze to nie je TV Liptov ;)
ak myslite TV Liptovsky Hradok, tak su v kontaktoch....
#20, meno: michal Zachar
prečo nie su tu uvedene mena pracovnikov TV Liptov,a kameramanov ?

Meno:
Text:
Predvádzajúci mesiac máj 2024 Nasledujúci mesiac  
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Novinky

25.05.2018: Ochrana osobných údajov
Mesto Liptovský Hrádok, v súlade s Koncepciou rozvoja informačných systémov pre mesto Liptovský Hrádok, v roku 2008 vytvorilo podmienky pre fungovanie internetovej Televízie Liptovský Hrádok, ktorá je súčasťou mestskej informačnej siete pre občanov a návštevníkov mesta. TV Liptovský Hrádok je vytvorená za účelom publikovania videoreportáží, oznamov a informácií: - zo života samosprávy, - z oblasti kultúry, osvety a športu, - z oblasti ochrany života, zdravia a majetku obyvateľov. Právnym základom k spracúvaniu osobných údajov občanov v TV Liptovský Hrádok sú v zmysle čl. 6 bod 1 GDPR udalosti: - keď spracúvanie je nevyhnutné na splnenie úlohy realizovanej vo verejnom záujme. - keď spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na ochranu života, zdravia alebo majetku občanov, - keď spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné na účel oprávnených záujmov prevádzkovateľa. Mesto Liptovský Hrádok má implementované povinnosti prevádzkovateľa informačných systémov osobných údajov viď https://www.liptovskyhradok.sk/ochrana-osobnych-udajov.html


Partneri

mesto Liptovský Hrádok

creativesolution.eu © 2009